28. dubna 2012

Jak na MicroSIP v češtině

Začal jsem na VoIP telefonii používat program MicroSIP, který jsem pro vás i svou pohodlnost přeložil do češtiny.

MicroSIP 3.0.18 v češtině

Stažení překladu

Aby nedošlo k nějakým chybám při stahování, umístil jsem překlad do ZIP souboru. Před použitím z něj budte muset rozbalit stejnojmenný TXT soubor s překladem.

Stáhnout soubor langpack_czech.zip (na eDisk.cz) (1 kB)

Instalace češtiny

Překlad nainstalujete snadno - soubor langpack_czech.txt stačí umístit do složky, kde je program nainstalován (C:/Program Files/MicroSIP/) a program restartovat.

Překlad jsem již zaslal autorovi programu a ten by jej měl v nejbližších dnech začlenit do programu. Překlad je platný pro verzi 3.0.15, ve vyšších verzích budou nové funkce nějaký čas nepřeložené - dokud to neprovedu já nebo někdo jiný :-)

Pokud náhodou v překladu naleznete nějakou chybu, stačí napsat komentář a pokusím se ji rychle opravit.

22. dubna 2012

Jak na editaci souboru hosts ve Windows x64 a kde jej najít?

Možná vás napadlo, zda je správné hledat soubor hosts ve složce system32, když používáte 64bit verzi Windows. Krátká odpověď zní: ano, hosts je i v 64 bit Windows stále ve složce system32/drivers/etc. Jiný hosts soubor v systému není. Údajně zůstává v system32 kvůli zpětné kompatibilitě.

Jak hosts editovat?

Editaci hosts provedete snadno pomocí Poznámkového bloku:
  1. Klikněte na Start → napiště do hledání "notepad" a spusťte jej s administrátorskými právy. Pokud nevíte jak na to, jen jej spusťte. Pokud to umíte, přeskočte bod 2 ;-)
  2. Po spuštění stiskněte najednou klávesovou zkratku CTRL+SHIFT+ENTER, tím program přepnete do režimu s administrátorskými právy. Pravděpodobně budete tuto změnu muset potvrdit (takže pokud se vás systém na něco ptá, klikněte na Ano).
  3. Stiskněte CTRL+O a jděte do C:\Windows\System32\drivers\etc, zvolte Všechny soubory a vyberte hosts.

Použití

Velmi zjednodušeně řečeno se soubor hosts se používá k přiřazení IP adres ke konkrétním doménovým jménům (resp. konkrétnímu hostname). Jednotlivé záznamy vždy obsahují IP adresu na kterou má konkrétní host/domain-name směrovat. Pokud počítač najde ke konkrétnímu jménu záznam v hosts, nebude již dotazovat DNS a použije tento záznam. Vcelku elegantně tak jde zablokovat celou řadu služeb na internetu, v místní síti nebo dokonce v rámci jednoho počítače. Blokovat jde cokoli, od otravných reklam, přes celé weby, hry, apod.

Soubor hosts v praxi

V praxi tak můžete zkusit zablokovat třeba facebook.com stačí do hosts přidat řádek, který bude obsahovat následující:

127.0.0.1  www.facebook.com
Pro projevení změn po editaci hosts souboru je nutné vyprázdnit mezipaměť DNS. Do příkazového řádku (Start menu → hledat "cmd") proto stačí napsat ipconfig /flushdns, případně restartovat PC.
Tento řádek říká hledej facebook.com na serveru s IP adresou 127.0.0.1, což je pouze testovací IP každého síťového adaptéru. A všichni můžeme předpokládat, že se přímo na vaší síťové kartě žádný Facebook nenachází. Pokus připojit se k Facebooku ve vašem prohlížeči tak skončí neúspěšně, dokud tento řádek zase neupravíte zpět.

5. dubna 2012

Slovníček ženských statusů na Facebooku: alkohol

Narazili jste na Facebooku nebo jinde na další ženský řetězový status s názvy alkoholu? Přináším malý slovník a přikládám překlad anglického originálu (všimněte si drobných rozdílů):

Tequila: Svobodná.
Jack Daniels: Je to komplikované.
Rum: Jsem na ženy.
Champagne: Zasnoubená.
Red Bull: Ve vztahu.
Beer: V manželství.
Vodka: Jsem ta "druhá".
Johny Walker: Nemohu najít toho pravého.
Liquor: Chtěla bych být svobodná.
Gin: Chci se vdát.



Originál (přeloženo z AJ):
Tequila: Jsem svobodná žena.
Rum: Jsem TOUCH & GO žena. V překladu něco jako "na jedno použití" ;-)
Champagne: Jsem zasnoubená žena.
Red bull: Jsem žena ve vztahu.
Beer: Jsem vdaná žena.
Vodka: Jsem "ta druhá".
Sprite: Jsem žena, co nemůže najít správného může.
Whiskey: Jsem svobodná žena, mám kamarády a mám ráda párty.
Liquor: Jsem žena, co chce být svobodná.
Gin: Jsem žená, která se chce vdávat.